پالایشی یکم

پالایشی یکم چقدر بازدهی دارد ؟

بدون ديدگاه

از اوایل شهریورماه امسال ، پذیره نویسی دومین صندوق قابل معامله دولتی با نام پالایشی یکم شروع شد ، اما بازار بورس از ۱۹ مرداد تا ۳۰ شهریور که آخرین روز پذیره نویسی بود ، کاهش شدیدی را تجربه کرد. به همین دلیل ، دولت برای افزایش جذابیت این صندوق ، قیمت نمادهای موجود در این صندوق را مطابق با قیمت آخرین روز معاملاتی قبل از پذیره نویسی (۴شهریور) درنظر گرفت. پس از آن نیز بازار بورس روزهای سختی را پشت سر گذاشت و به روند نزولی خود ادامه داد . با این وجود تا هفته ی گذشته ، خرید این صندوق ها حاشیه سود مناسبی داشتند اما با ادامه ی روند کاهشی بازار بورس ، این صندوق جذابیت خود را از دست داد و دولت برای افزایش مجدد جذابیت این صندوق ، مجبور به افزایش تخفیف این صندوق از ۲۰ درصد به ۳۰ درصد شد.

نماد بورسیآخرین قیمتقیمت پالایش یکم با ۲۰ درصد تخفیفدرصد تخفیف واقعی نمادقیمت پالایش یکم با ۳۰ درصد تخفیفدرصد تخفیف واقعی نماد
شتران۲۲۳۲۲۷۸۰۲۰-۲۴۳۳۸-
شپنا۲۵۴۸۲۸۰۳۹-۲۴۵۳۴
شبریز۳۱۸۷۳۴۵۳۸-۳۰۲۱۵
شبندر۳۹۵۵۳۲۲۲۲۳۲۸۲۰۴۰
مجموع۳-۱۰
در این جدول میزان تخفیف واقعی هر سهم و صندوق را با تخفیف‌‌های ۲۰ درصدی و ۳۰ درصدی مشاهده می‌کنید.

اگر تخفیف ۲۰درصدی را مبنای محاسبات قرار دهیم ، تنها پالایش نفت بندرعباس (شبندر) قیمتی بالاتر از روز مبنای پذیره نویسی را دارد و پالایش نفت تهران (شتران) ، پالایش نفت اصفهان (شپنا) و پالایش نفت تبریز (شبریز) به ترتیب با افت ۲۰ درصدی ، ۹ درصدی و ۸ درصدی طی این مدت مواجه شده‌اند و به طور میانگین ، پالایشی یکم نسبت به قیمت زمان پذیره نویسی ، با افت ارزش ۳ درصدی مواجه شده است.

حال اگر تخفیف ۳۰ درصدی جدید دولت را مبنای محاسبات قرار دهیم ، تا دیروز نماد شبندر با ۴۰درصد ، شبریز با ۵درصد ، شپنا با ۴درصد و شتران با ۸- درصد بازدهی نسبت به قیمت زمان پذیره نویسی این صندوق داشته اند. پالایشی یکم با تخفیف ۳۰درصدی دولت ، به طور میانگین به بازدهی ۱۰درصدی رسیده است.

منبع : اقتصاد‌آنلاین

نوشتن دیدگاه