نوسان گیری

نوسان گیری روزانه چرا ممنوع شد ؟

بدون ديدگاه

علی صحرایی (مدیر عامل بورس تهران) : تا اطلاع بعدی ، اگر کسی سهمی را در روز معاملاتی بخرد ، در همان روز امکان فروش آن را ندارد ، اما اگر کسی از قبل سهم را داشته باشد می‌تواند بفروشد و دوباره با تشخیص خود بخرد . این تصمیم بر اساس خواسته فعالان بازار مبنی بر کنترل شرایط غیرعادی و مصوبه نهاد ناظر بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاری واقعی بوده و چندان هم پیچیده نیست . وی افزود ، در این شرایط ، سهامداران به ویژه حقوقی‌ها که در بازار عملیات نقدشوندگی و اطمینان بخشی را انجام می‌دادند، از متولیان بازار سرمایه انتظار داشتند برای جلوگیری از نوسان گیری روزانه به نحوی ممنوعیت ایجاد کنیم تا ثبات بیشتری به بازار برگردد و از هیجانات بازار، کاسته شود.

وی افزود ، همیشه هر تصمیمی موافقان و مخالفان خود را دارد و این تصمیم درست را با نظرسنجی از فعالان منصف بازار سرمایه گرفتیم و بر اساس نظرسنجی ، حدود ۸۰ درصد فعالان مجازی بازار سرمایه ، موافق این تصمیم هستند . اصل مهم رعایت انصاف و ایجاد تعادل و رویه‌های مناسب و اصولی است تا زمینه ایجاد بازاری عمیق ، توسعه یافته و شفاف‌تر و نقدشونده تر از همیشه فراهم شود .

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران افزود: اقدامات مؤثری در دوره اخیر انجام شده است و با توجه به مصوبات شورای عالی بورس اوراق بهادار ، ناشران و سهامداران عمده ، موظف هستند قابلیت نقدشوندگی را فراهم کنند. علاوه بر آن اختیار فروش تبعی یا بیمه سهام ، بازارگردانی مؤثر که از ۱۰ مهر اجباری می‌شود و به کارگیری سهام خزانه ، نیز از دیگر اقدامات سازمان بورس هستند.

این مقام مسئول در برابر این سوال که با توجه افزایش روند تسهیل و تسریع معاملات سهام در سال‌های اخیر ، آیا این تصمیم جدید بورس تهران بازگشت به عقب و کند شدن رویه‌ها نیست؟ توضیح داد : در گذشته نیز تسویه سهام ، بعد از پرداخت وجه بود اما تا قبل از امروز خریداران اعتباری سهام ، اقدام به پرداخت وجه در همان روز نمی‌کردند ؛ بنابراین این تصمیم اخذ شد تا نگاه سرمایه گذاران به بازار یک روزه نباشد.

شاخص کل بورس در معاملات دیروز ، ابتدا با رشد ۲۳ هزار واحدی از ۱ میلیون و ۶۱۱ هزار واحد که در معاملات آخرین روز کاری هفته قبل تثبیت شده بود، در عرض ۳۵ دقیقه به ۱ میلیون و ۶۳۴ هزار واحد رشد کرد ، اما در ساعت ۹:۳۰ دیروز صبح (شنبه ۵ مهرماه) مدیریت عملیات شرکت بورس تهران طی اطلاعیه‌ای خبر داد که نوسان گیری روزانه تا اطلاع ثانوی ممنوع است و ادامه معاملات و یک ساعت پس از این رشد اولیه ، با نزولی نسبتاً آرام و ۱۲ هزار واحدی به رقم ۱ میلیون و ۶۲۲ هزار واحد کاهش یافت. نماد فارس تأثیر مثبت ۶ هزار واحدی در رشد شاخص داشته و نماد فملی از نمادهای اثرگذار در کاهش شاخص بورس با منفی ۲ هزار و ۸۰۰ واحد بوده است. بیشترین صف خرید به پترول و تاپیکو با ارزش به ترتیب ۲۴۶ و ۱۰۰ میلیارد تومانی و بیشترین صف فروش نیز به ولی و ثشاهد با ارزش به ترتیب ۴۲۰ و ۳۳۰ میلیارد تومانی اختصاص دارد.

منبع : خبرگزاری مهر

نوشتن دیدگاه